letecký modelář (www.minfo.cz)
8.3.2005

Sbohem, Radku…

 

 ::: Vladimír Hadač ::: 11:12

Ve věku 84 roků nás opustil Radek Čížek. Chlap, kterého si nejvíc pamatuji s brýlemi na čele, jak mi v někdejší redakci Modeláře rozkládá po stole široké papírové plachty, v nichž měl zaznamenány soutěžní výkony všech svých chasníků, tedy členů modelářských kroužků v Kamenných Žehrovicích a okolí. Stejně důsledně se spoustu let věnoval dohledu nad národními RC větroňářskými kategoriemi.
Pár desetiletí před tím ovšem doslova dobyl svět svými úspěchy na šampionátech volně létajících modelů, potom bodoval upoutané makety…
Radek prostě leteckým modelářství žil po celý život. Škoda jen, že si asi nepsal deník či paměti. Jak rád bych se dozvěděl něco o vzniku jeho konstrukční školy (rejpalové ji charakterizovali třeba jako trup v trupu), z níž vzešla všelijaká káňata, orlíci, “iks elka”, letky upoutanců a mraky RC větroňů. Měl prý něco společného například i s legendárním Mosquitem (tedy Graupnerovým RC elektro kluzákem). Pozdě jsem mu loni psal o vzpomínky, jak to bylo mezi ním a otcem elektroletu Fredem Militkym - už se mu nechtělo takovou prkotinou zabývat.
Být činovníkem “historického” či “oldtimerového” hnutí, vymýšlím, jak co nejdřív připravit celosvětový festival Radkových konstrukcí. My ostatní si aspoň občas vzpomeňme na člověka, bez něhož by letecké modelářství určitě bylo jiné.