Úvodní stránka

Aktuality

Činnost

tOdkazy

Fotky (ext.)

Napište nám

Občanské sdružení   ŽEHROVÁK  Kamenné Žehrovice


 

 

MF Dnes, 21.4.2008

Žehrovák staví mariánskou kapli

Kamenné Žehrovice (kin) - Během dne se tu ozývá klepání kladívek a kamenických dlát a ve vzduchu cítíte jemný pískovcový prach. Kaplička Jména Panny Marie v Kamenných Žehrovicích na Kladensku získává první obrysy.

„Pískovcové bloky opracovávají mistři svého řemesla: kameník Josef Němec z Píště na česko-polské hranici a Vítězslav Sokol, absolvent sochařské školy v Hořovicích,“ řekla Sylvie Kroupová z občanského sdružení Žehrovák.

Na obvodové desce stojí už od podzimu 2006 základní kámen, který během obnovené tradice mariánské pouti vysvětil pomocný pražský biskup Karel Herbst.

V těchto dnech vzniká kamenná podezdívka z žehrováku, tedy druhu pískovce, který byl použit například při stavbě Karlova mostu nebo Národního divadla. „Jde to pomalu, ale už se to rýsuje. Nejdřív musí být hotový pískovcový sokl a vstupní portál,“ řekl Josef Němec.

Původní památku strhli

Místní občanské sdružení Žehrovák usiluje o obnovu kapličky již několik let. Tu původní, která stávala ve stejných místech, nechal komunistický režim v 70. letech minulého století strhnout, blízký rybníček zasypat. Na výstavbu nové kaple získalo sdružení vloni ze státního rozpočtu dva miliony korun, lidé na ni navíc přispívají do veřejné sbírky.

Kaplička, která by měla být podle projektu architekta Tomáše Kocourka postavena do konce roku, bude sloužit nejen církevním účelům, ale také jako místo pro pořádání komorních kulturních akcí.

„Žehrovák nám v obci vymýšlí a zajišťuje kulturu. Jsme za to rádi a snažíme se ho co nejvíc podporovat,“ potvrdila starostka obce Hana Jirkalová.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - střední čechy

 

Zpět