Úvodní stránka

Činnost

Stanovy

tOdkazy

Fotky (ext.)

Napište nám

Občanské sdružení   ŽEHROVÁK  Kamenné Žehrovice


 
 

AKTUALITY  2013

Program akcí na r. 2013

NOVÉ: Kaplička a program v ní na Facebooku

 

26.12.2013

 

 

 

23.12.2013

Je za námí i poslední letošní koncert - hezké předvánoční vystoupení dětí ze Stochova a Nového Strašecí, souborů Rosička a Lísteček.
A tak už jen všem popřeji hezké a veselé Vánoce i celý příští rok.

 

 

 

15.12.2013

Přidám aspoň pár fotek z adventní vystoupení Muziky Rozmarýn, líbilo se dětem i dospělým a někteří si pak dokonce naplánovali na následující neděli výpravu na jejich další pražský koncert s Vycpálkovci. Příští pátek v kapličce zahrají a zazpívají děti ze Stochova a Nového Strašecí..

 

 

8.12.2013

Plánovaný koncert Pavly Švestkové se bohužel neuskutečnil, důvodem bylo náhlé onemocnění zpěvačky, snad na něj dojde někdy na jaře.   Nyní bych vás ale rád pozval, hlavně pro uklidnění v předvánočním shonu, na naše dva adventní koncerty :

 

Na prvním, v pátek 13.12. 2013 od 19.00 hodin, v kapličce zahraje a zazpívá folklórní soubor Muzika Rozmarýn. Ten byl u nás už loni - předvedl skutečně bezvadné vystoupení a proto jsme jej pozvali i letos.

I druhý koncert připomene loňský advent. Již následující pátek 20.12. 2013 od 18.00 hodin se u nás s výběrem adventních a lidových písní a koled znovu představí dětský sbor Rosička ze ZUŠ Stochov vedený Terezou Mlynaříkovou, tentokrát společně s dětskou lidovou muziku Lísteček ze ZUŠ Nové Strašecí s vedoucí Zuzkou Stránskou.

29.10.2013

Koncert Rak + Rak určitě splnil všechna očekávání. Kaplička umožňuje blízký kontakt s umělci, těm se tu pak (obvykle) líbí a atmosféra v kapličce byla i tentokrát skvělá, viz fotky.

Teď připravujeme (na pátek 29. listopadu) koncert pěvecký. Perly chrámové hudby zazní (s doprovodem varhan) v podání sopranistky Pavly Švestkové.

 

 

14.10.2013

Blíží se  koncert "Dvě generace s kytarou". V pátek 25. října se v kapličce po roce opět představí legenda české kytary profesor Štěpán Rak, tentokrát společně se svým synem, kytaristou a písničkářem Janem-Matějem Rakem (web), oba převážně s vlastní tvorbou či úpravami 

 

24.9.2013

Mariánská pouť a Trhy lidových řemesel jsou za námi. Celkově bych řekl, že letos patřily možná k těm nejlepším. Počasí sice nic moc, ale na poslední chvíli se jakžtakž umoudřilo a za celý den přes Žehrovice přešly jen dvě velmi drobné přeháňky. Kdo přijet měl, tak skutečně dorazil (pan biskup V. Malý, teátr V. Marčíka, soubor Gaudeamus, stánkaři a řemeslníci,..) a celý den bylo na návsi plno. Podrobnější zprávu a foto-galerii připraví naši reportéři během několika dní, první fotky a videa jsou už k vidění na facebooku kapličky a tady aspoň náhled na to, jak to na pouti vypadalo.
Rád bych zde ještě  upřímně poděkoval všem, kteří se na přípravě a průběhu poutě podíleli, je nás na to každý rok spíš méně a práce víc. A musím připomenout, že celou akci zajišťuje a organizuje jediný člověk, předsedkyně našeho sdružení paní Sylvie Kroupová, snad jí energie k tomu ještě nějakou dobu vydrží. Jinak přístup obce k našim akcím je po problémech na začátku roku už zdá se vstřícnější, k ideální spolupráci to má ale ještě daleko.

 

 

19.8.2013

Přípravy na Mariánskou pouť a Trhy lidových řemesel jsou v plném proudu:

 

 

7.8.2013

Prázdniny jsou za polovinou a máme zde první obecní top aktualitu, kterou prostě nemůžu vynechat, dva roky po sousední Velké Dobré (s T. Kaberlem) jsme se dočkali i my :
Žehrovický Michael Frolík nám spolu se svým spoluhráčem z Chicaga Michalem Rozsívalem přivezl ukázat Stanleyho pohár, který před jeden a půl měsícem (v poslední minutě rozhodujícího zápasu) vyfoukli Bostonu s Jaromírem Jágrem. Dělnický dům byl pochopitelně našlapaný k prasknutí, už po 16 hodině tam teplota také přesáhla 30°C a stále stoupala. Fronta na pivo a další nápoje v přilehlé restauraci Kubata byla delší a delší.
Stanley cup byl ještě v Kladně a o zábavu se mezitím starala populární skupina Beatles revival, v tradičním obsazení Kladno-Žehrovice a stylově v čele s místním hokejovým trenérem.
Oba Michalové s pohárem dorazili kolem šesté a začalo se slavit. Proslovovaly se proslovy. Paní starostka S. Černá předala M. Frolíkovi klíč od obce a jmenovala ho čestným občanem Kamenných Žehrovic. Od fotbalistů, s kterými kdysi sportovně začínal, dostal nový dres a ti zase svoji fotku s Michaelem a Stanley cupem. Fakt velká sláva..
Oba hokejisté pak zasedli a s obrovskou frontou před sebou začali podepisovat fotky, trička, ruce a jiné části těl, s úsměvem a naprosto profesionálně. S našimi nadšenými spoluobčany a Stanleyho pohárem byli zvěčněni na mnoha stovkách fotografií.
V hospodě, kde jsem posléze skončil, všichni celou akci hodnotili jako mimořádně zdařilou, prostě jako žehrovickou událost roku. Fronta na hokejisty v Dělňáku se prý začala zmenšovat až někdy po osmé hodině, kondici mají tedy stejně výbornou jako přístup ke svým fanouškům. Můžeme jim tedy jen znovu poděkovat a doufat, že stejně úspěšná bude i příští sezóna..

 

 

 

 

29.5.2013

Vystoupení sester Marthy a Teny Elefteriadu přilákalo do kapličky řadu jejich obdivovatelů a prodávaly se i lístky k stání. Řecké písničky, výborně sladěné hlasy, živý kontakt s publikem - to vše způsobilo, že jak interpretky, tak publikum si odnášeli z koncertu ty nejlepší dojmy.
Nyní si dáme trochu vynucenou přestávku. Po prázdninách nás pak čeká tradiční Mariánská pouť a Trhy lidových řemesel a pak už další (kytarový) koncert, na kterém zahrají Štěpán a Jan Matěj Rakovi.

 


 

29.4.2013

Bardolino předvedlo další z nejlepších koncertů v kapličce. Hraje skutečně lidovou nebo vůbec etnickou hudbu (od úprav L. Janáčka písní ze Sušilovy sbírky, přes cikánské a židovské melodie po zajímavou vlastní tvorbu), v dokonalé interpretaci oživené citlivým vokálním projevem, fakt moc hezké (fotky níže).

Příští měsíc (24.5.) do kapličky dorazí Martha a Tena Elefteriadu a tedy trochu populárnější hudba s řeckým temperamentem, více v programu akcí.

 

14.4.2013

Za necelých čtrnáct dní proběhne v kapličce koncert tria Bardolino.

Tato komorní formaci se zabývá soudobou interpretací skladeb klasické a etnické hudby i mimořádně zajímavé vlastní tvorby, navíc ve skutečně špičkovém a působivém provedení. Více o nich v Programu akcíí na r. 2013, viz odkaz nahoře.

O Bardolinu třeba Iva Bittová  v ČT24 řekla (komentáře dalších umělců zde):
"...Smyčcové nástroje, lidské hlasy a perkuse, to je naprosto postačující k vytvoření krásného souzvuku. V dokonalé intonaci a virtuozitě se mísí krásné melodie s promyšlenou ideou, jak vystavět skladbu či píseň, aby zněla naprosto přirozeně a s pokorou.."
Další blízké hudební setkání, jaké bychom si rozhodně neměli nechat ujít..

 

31.3.2013

Minulý pátek se v kapličce uskutečnil koncert Luboše Pospíšila a byl zas fakt moc pěkný i když sám L. Pospíšil se po nemoci ještě necítil úplně fit. Venku bylo také mrazivo, v kapličce napřed o málo a později i o něco více tepleji.
Tady aspoň pár fotek, na Facebooku jako bonus i  záznam dvou písní z koncertu.
Za měsíc se u nás představí trio Bardolino, víc v odkazu (program akcí) nahoře.
Z obce nic nového. Po našem odvolání se zastupitelé na nové schůzi hledali jen další formální důvody, proč jsme loňské podmínky nesplnili, ačkoliv jsme je podle smlouvy splnili. Nic se tedy nezměnilo a komentovat to už netřeba.

15.3.2013

Díky Pepovi P. jsme splnili další úkol z minulé schůze sdružení a otevřeli jsme profil kapličky v Kamenných Žehrovicích
s informacemi o všech tamějších akcích na Facebooku, viz odkaz v horní části stránky.

Jinak, jak už se pomalu stává zvykem, došly špatné zprávy ze zasedání zastupitelstva obce. To se na nedávné veřejné schůzi, letos poprvé a pro jistotu bez předchozího upozornění, odmítlo vůbec zabývat žádostmi většiny místních sdružení o dotace na r. 2013, z důvodu "nedodání dvou zpráv o činnosti v r. 2012, použitelných ve Zpravodaji obce nebo na jejích webových stránkách" - právně jistě pěkné zdůvodnění nového přístupu vrchnosti  k lidem, kteří se snaží ve svém volném čase udělat aspoň něco pro oživení naší vesničky. Zastupitelé také demokraticky odhlasovali, že totéž se týká i nás, přesto, že se dvě požadované zprávy o činnosti Žehrováku v loňském Zpravodaji objevily. Není prý ani možné uznat informace o každé připravované akci, které na obec vždy osobně předáváme, s ní jako spolupořadatelem, jak je (zatím tedy bohužel nesprávně) uvedeno i na aktuálním plakátu. Doufám ale, že to nakonec nějak dopadne, pro všechna zatím neúspěšná sdružení si zastupitelstvo udělá čas ještě v červenci..Nemohu ovšem zatím vyloučit eventuelní redukci naplánovaného programu, informace sem budu postupně doplňovat.

11.2.2013

Takže už tu zase máme další rok.. Přeji v něm všem členům i příznivcům našeho sdružení všechno nejlepší.
Od  r. 2004, kdy jsem začínali, už uteklo dost času, nicméně stále žijeme a i na letošek připravujeme pro občany Kamenných Žehrovic i okolí řadu menších akcí v kapličce (Dělnický dům se rekonstruuje) a samozřejmě i tradiční Mariánskou pouť a Trhy lidových řemesel (21.9.2013).


V pátek 25.1. proběhla výroční členská schůze o.s. Žehrovák, která schválila hodnocení a vyúčtování r. 2012 i rámcový program na r. 2013. Já mám poněkud zpřehlednit tyto stránky, což zkusím postupně realizovat.
Jinak jako obvykle bojujeme s financemi. Rádi bychom samozřejmě pořádali v Žehrovicích co nejkvalitnější koncerty (v posledních letech se to také daří, viz archiv), ale prostě nemůžeme zvyšovat vstupné tak, aby se z něj pak reálné výdaje pokryly. Na tento rok navíc náš slavný Středočeský kraj nevypsal žádné granty ani dotace na kulturní akce (!), takže našim hlavním podporovatelem zůstává obec Kamenné Žehrovice, dále některé nadace (loni nejvíc pomohla Nadace Život umělce) a další sponzoři, všem znovu děkuji.

první letošní koncert v kapličce byste si neměli nechat ujít. Představí se na něm skladatel, kytarista a zpěvák Luboš Pospíšil.(více zde).

Co se dělo v předchozích letech: Archiv aktualit: 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005

 

Zpět