Spolek   ŽEHROVÁK  Kamenné Žehrovice


 
 

AKTUALITY  2020 + 2021 (2 covidové roky)

Kaplička a dění v ní na Facebooku
(často aktuálnější než tento web, plus videa z akcí apod.)

Pro eventuelní podporovatele Žehrováku, provozu kapličky a dalších koncertů : 

můžete pomoci i příspěvkem na náš účet č. 195253592/0300            

 

20.3.2022

 

Narychlo ještě pozvánka na první koncert v kapličce roku 2022:

 

 

 

A nakonec ještě přání všeho nej v roce 2022..

PF22

 

17.12.2021

 

Poslední letošní koncert je tedy za námi, s rokem 2021 se u nás rozloučly děti z ZUŠ ve Stochově.. Děkuji všem, kteří nás i v této těžké covidové době podporovali a těším se, že se zase brzy uvidíme.

 

 

 

5.12.2021

 

První adventní koncert Muziky Rozmarýn je bohužel zrušen (možná jej ale uspořádáme s upraveným programem někdy po Novém roce).  
Ve středu
15.12. od 18h se ale přeci jen uskuteční Dětský vánoční koncert, tentokrát v trochu komornějším provedení dětí ze ZUŠ Stochov.

 

 

6.11.2021

 

Včerejší koncert smyčcového dua Jan Maceček a Milada Gajdová představil v kapličce autory z období pozdního baroka, narozené vesměs kolem roku 1690 (plus minus pár let) a to díla pro sólové nástroje (Ciaccone nebo Suita d-moll od Bacha), pro housle a violoncello nebo vlastní úpravy skladeb pro dvoje housle. Tedy pro úplnost s přídavkem (Passacaglia) od o dvěstě let mladšího Halvorsena, nicméně zkomponovaného na téma G.F. Händela. Bylo příjemné, že (možná po vzoru Pavla Fischera z minulého měsíce) i Jan Maceček koncert zajímavě komentoval a pro mě jedinou vadou byla (při znova sílícím Covidu19) poměrně malá účast na konci ale mimořádně spokojených až nadšených posluchačů. Krásný koncert, který někdy v budoucnu budeme muset určitě zopakovat..

 

 

 

 

 

29.10.2021

 

Na poslední chvíli chvíli se podařilo připravit ještě na listopad (pátek 5.11. od 19 hodin) další koncert v kapličce. Mohu vás tedy pozvat na koncert smyčcových virtuózů, Jana Macečka (housle) a Milady Gajdové (violoncello) s klasickým komorním repertoárem - na programu budou skladby P. A. Locatelliho, C.P. Telemanna, J. S. Bacha, J. M. Leclaira a J. Halvorsena.

 

 

23.10.2021

 

Tentokrát sem kupodivu přidávám fotky (nejenom) z koncertu Bardolina hned druhý den, abych se trochu polešil.. Koncert byl samozřejmě bezvadný, skladby a písně od keltských a irských, před sefardské, východoevropské až po bluegrassovsky laděné americké nebo zase cikánské a to všechno ve špičkovém podání skupiny Bardolino = Pavel Fischer - housle, zpěv, Jana Procházková - zpěv, perkuse, Margit Koláčková - violoncello, zpěv a Jakub Jedlinský - akordeon, zpěv.

 

Bardolino

 

 

V průběhu koncertu vypráví Pavel Fischer o původu jednotlivých skladeb nebo třeba o zážitcích z cestování Bardolina po světě. Tentokrát mě nejvíc zaujal příběh jeho nového nástroje, jehož světová premiéra proběhla právě při našem koncertě. Jsou to staré housle po jeho dědečkovi, který za války pracoval v odboji a byl zavražděn nacisty..

Malý Pavel měl ještě housle se svou sestrou na hraní a pak už nějak zmizely. Před několika lety se ale objevily v poměrně žalostném stavu v krabici na půdě a bylo jasné, že je třeba je dát zrestaurovat aspoň jako rodinnou památku.

Pár let to trvalo, pak ale zavolal spřátelený houslař (pan Zelenka, jestli si to správně pamatuji), že housle skutečně už opravil a nejen že zase vypadají, jako dřív, ale i krásně zní a zřejmě se jedná o skutečně hodnotný nástroj ze 17. století !

A i podle mých (ne až tak zkušených) uší můžu říct, že hrají pěkně, zvlášť když se na ně takhle hraje..

 

Ještě jedna obecní aktualita:

Ve stejný den jako koncert Bardolina byla v místním Dělnickém domě otevřena velká výstava leteckých modelů, uspořádaná ke 100. výročí narození Radoslava Čížka, jedné z nejvýznamnějších osobností naší obce. Byl nestorem českých leteckých modelářů a mimořádně populární organizátor, publicista i rozhodčí v této oblasti. Jeho modely získávaly tituly i na mistrovstvích světa a podobně dobře se dodnes daří i mnohým z jeho žáků. Významně se podílel i na životě obce a byl dlouholetým kronikářem Kamenných Žehrovic. Krátkou vzpomínku V. Hadače na pana Čížka (z Leteckého modeláře) si můžete přečíst zde.

Byly zde tedy vystaveny modely vyrobené kdekoliv podle konstrukcí R. Čížka z doby od 40. do 60. let minulého století a tak Dělnický dům hostil nejenom výstavu, ale i setkání modelářů z mnoha míst v Česku. A těch modelů bylo fakt hodně, malé i veliké, všechny krásné a líbily se dospělým i dětským návštěvníkům.

Výstavu doplňovala i spousta panelů plných informací o modelech, modelářství i panu Čížkovi. Řekl bych, že hlavní autor výstavy a náčelník modelářů v KŽ Jiří Hloušek odvedl vynikající práci.

Na prostředním snímku dole Jiří Hloušek výstavu právě oficiálně zahajuje, s asistencí dcery pana Čížka Aleny Hesslerové (vpravo).

 


 

Program v kapličce do konce roku (jde o samé i u nás už velice osvědčené interprety) :

22.10.   (pátek, 19h) :    Skupina Bardolino    -    https://www.bardolinoband.com/website/cvs

10.12.   (pátek, 19h):     Muzika Rozmarýn, adventní koncert 

15.12.   (středa, 18h) :   Dětský soubor Rosička ze ZUŠ Stochov, vánoční koncert

A možná ještě něco i v listopadu, zatím v jednání..

 

 

21.9.2021

 

Ani Jan Burián u nás nebyl poprvé a po každě dovede zaujmout jak svými písněmi tak i komentováním stavu naší společnosti až současnosti..

 

 

12.9.2021

 

Naše tradiční Mariánská pouť měla znovu v minimalistickou formu, bez doprovodných akcí a dřívějších Trhů lidových řemesel, tedy jen slavnotní mše celebrovaná jáhnem Ing. Václavem Slavíčkem z Kladna a jako loni s doprovodem (a následným koncertem staré hudby) souboru Gemini musicales.

 

 

18.6.2021

 

Od zimy do jara Covid 19 řádil vší silou, teď už naštěstí trochu polevil a ještě před prázdninami mohl proběhnout první letošní koncert v kapličce, a to loni zrušený koncert Miroslava Palečka. Byl u nás podruhé a dobře už ví, kam jede a co se od něj čeká, takže dobrá nálada a jasná spokojenost na všech stranách..

 

 

 

V roce 2020 nám Covid 19 už všechny další připravené akce zrušil a tak tu budu (nahoru) hned pokračovat rokem následujícím, kdy už došlo i na loni zrušené koncerty.

 

 

2020

 

3.10.2020

 

Druhá vlna koronaviru běsní a další akce jsou tedy dočasně zrušeny, tedy doufejme jen odsunuty na dobu, kdy bude zas lépe..

 

 

27.9.2020

 

Na koncetu Vladimíra Merty se zase hodně podepsal ten zatracený Covid, těsně před začátkem se postupně omluvilo asi patnáct (!) přihlášených diváků a kaplička tak byla plná sotva z poloviny. Samotnému koncertu to ovšem neuškodilo, Merta prostě dovede..
Za měsíc nám zase zazpívá Miroslav Paleček.

 

 

Merta_20

 

 

 

21.9.2020

 

Letošní Mariánská pouť a Trhy lidových řemesel byly zrušeny a proběhla tedy alespoň Pouť se slavnostní mší v kapličce, s rouškami a omezenou účastí. Hudební doprovod zajistil soubor Gemini musicales..

 

 

Pout_2020

 

 

 

6.6.2020

 

První (a doufejme i poslední) zarouškovaný koncert je za námi (fotka) a opět bezva, A další dobrá zpráva:  po jarním covidovém výpadku se na září se povedlo přesunout alespoň jeden zrušený koncert:

 v pátek 25.9. v kapličce vystoupí Vladimír Merta.

 

 

23.5.2020

 

Návrat kulturního života je určitě přitažlivý a tak lístky na páteční koncert už jsou zcela vyrezervované.. (kaplička se může zaplnit jen z části, kvůli odstupům)

 

10.5.2020

 

Pandemie je, zdá se, zatím pod kontrolou a náš květnový koncert Jitky Malczyk s přáteli může proběhnout. Platí ovšem nutnost používat roušky a bude omezen i počet diváků, zájemci by si měli vstup raději rezervovat ( e-mail: zehrovak@seznam.cz ).

 

 

 

16.3.2020

 

Kvůli koronaviru a nouzovému stavu jsou do odvolání (sledujte prosím naše stránky) zrušeny koncerty v kapličce. Budeme usilovat o to, aby ty odvolané proběhly někdy později v náhradních termínech.   

 

12.1.2020

 

Tak už začínáme 17. rok doufejme bohulibé činnosti v naší dříve střediskové vesničce. První jistě potěšitelná zpráva je to, že už je prakticky hotový program na celý rok:

Můžete těšit na tyto koncerty v  kapličce :

27.3.   (pátek, 19h) :     Norbi Kovács, Pavel Fischer a Olin Nejzchleba

18.4.   (sobota, 19h):     Vladimír Merta

29.5.   (pátek, 19h)   Jitka Malczyk, Sarraf a hosté

23.10.  (pátek, 19h) :    Miroslav Paleček 

27.11.  (pátek, 19h) :    Jiří Arnet & Quando

4.12.   (pátek, 19h) :     Jan Burian

4.12.,  (pátek, 19h) :     Muzika Rozmarýn

17.12. (čtvrtek, 18):      Rosička

Víc o jednotlivých koncertech sem budu přidávat postupně.

K tomu prvnímu si to ale hned zjednoduším a jen doporučím odkaz, kde se o našem koncertu a všech třech muzikantech dovíte více:   N. Kovács a přátelé v K. Žehovicích .

 

Druhá dnešní zpráva je potěšitelná méně a souvisí s určitým úbytkem nergie (o chorobách nemluvě) většiny aktivnějších členů našeho spolku. Nejvíc práce vždycky dala příprava a organizace zářijové Mariánské poutě a Trhů lidových řemesel a letos jsme se  po dlouhých diskuzích rozhodli, že těch čtrnáct minulých ročníků je už docela dost a v tomto roce další pokračování nebude. Trochu tomu pomohlo i to, že téměř celý rok bude rozkopaná místní hlavní (Karlovarská) ulice a místem eventuelních trhů povede  objíždka.  Abychom ale na pouť aspoň částečně navázali, připravíme v září (nejspíš 12.9.) už skromější Mariánskou slavnost s podstatně omezenějším rozsahem.

 

 

 

PF2020

 

Všechno o činnosti Žehrováku v předchozích letech najdete v archivu aktualit: 
 20192018,  2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005+4

 


 

Zpět na hlavní stránku