Spolek  ŽEHROVÁK Kamenné Žehrovice


   Pokud se vám činnost Žehrováku a jeho akce líbí, můžete
nás podpořit příspěvkem na účet č. 8291999745 / 5500. 

    

AKTUALITY  2023

Kaplička a dění v ní je i na Facebooku
(často aktuálnější než tento web, plus videa z akcí apod.)

 

PF24

 

20.12.2023

Tak už i poslední letošní koncert je za námi, v kapličce se už tradičně s vánočním repertoárem představil sbor Rosička. Mě tam nemoc nepustila (fotky dodal O.B.), ale lidi přišli a koncert byl podle všeho fajn.
Takže letos už jen přeji všem členům Žehrováku, jeho příznivcům i všem ostatním šťastné prožití vánočních svátků a všechno nej v novém roce 2024.

 

 

 

 

 

PROJEKT : socha anděla u kapličky

 

andělJedním z dlouhodobých (od r. 2017) projektů našeho spolku je umístění sochy anděla sochaře Bořivoje Raka vedle kapličky na návsi naší obce.
Zpočátku vypadalo, že obec s umístěním sochy souhlasí, nicméně z pro nás nepochopitelných důvodů se její postoj časem změnil v opak; údajně  se zastupitelům socha popř. její umístění vlastně nelíbí. Nezměnilo to ani několik osobních jednání, velmi příznivé posudky od architekta kapličky T. Kocourka či známého historika Prof. J. Royta nebo jasná podpora projektu ze strany středočeského kraje. Socha je přitom už rozpracována a obec se na jejím financování nepodílí.
Domníváme se, že ke změně názoru zastupitelů by snad mohl pomoci názor občanů a první průzkum ukázal, že ve velké většině se jim projekt líbí.
Rozhodli jsme se proto iniciovat petici, ve které obec vyzýváme k souhlasu s instalací sochy anděla u kapličky.
Jako cíl jsme si zvolili získat pod petici aspoň pět set podpisů; to se podařilo a ani jsme nemuseli obejít celou vesnici. Vedle asi 480 (téměř 40% ze všech dospělých) občanů Žehrovic petici podepsali např. středočeská hejtmanka Petra Pecková, několik starostů okolních obcích nebo umělci vystupující v kapličce i návštěvníci našich koncertů. Slušná společnost, řekl bych a uvidíme, jak se zachová obec; petici s 559 podpisy jí předáme (aktualizace: už jsem předali) na listopadovém veřejném zasedání.
Víc k projektu najdete ještě
zde.

 

 

 

 

 

26.11.2023

V pátek v kapličce proběhl koncert RORÁTY, v podání Michaela Pospíšila s doprovodem Beaty Albior (housle, zpěv) a Olgy Kalábové (zpěv, buben a pohon (=zdvihání měchů) mechanických varhan), jistě zážitek pro zájemce o starou a duchovní hudbu. M. Pospíšil je nejen multi-instrumentalista (zahrál na varhany, loutnu,  dudy a x druhů píšťal) ale i expert na starou hudbu a historii vůbec a tak součástí koncertu byla i spousta (i zábavných) informací o vzniku, vývoji a předávání staré hudbu za posledních osm století. Kaplička tentokrát sice plná nebyla, ale dost lidí si (se zpěvníkem) roráty s účinkujícími dokonce zazpívalo.

 

 

Roraty

 

 

12.11.2023

 

Jenpozvánka na naší příští akci, koncert RORÁTY i s mechanickými varhanami Michaela Pospíšila a nakonec i na poslední letošní (dětský vánoční) koncert:


roraty        

 

 

 

20.10.2023

V pátek v kapličce zahráli a zazpívali (postupně všichni) Pavel Fischer, Norbi Kovácz a Olin Nejezchleba. Kaplička plná, spokojení všichni.. Fakt bezva.

Pozvánka na příští koncert

 

Alespoň pár snímků ze zářijové Mariánské pouti a slavnostní mše v kapličce.23.4.2023

Včera se v kapličce představilo violoncellové duo  Jan Pech a Josef Pražák. Pozoruhodný koncert; po klasickém úvodu ve sluncem ještě ozářené kapličce (Bach apod.) už další skladby v moderních úpravách (třeba Grieg nebo Smetana) a pak i výrazná vlastní tvorba obou pánů v pěkně energickém podání, pro mě zážitek. Nevím, zda publikum nebylo zpočátku trochu překvapeno, ale atmosféra v kapličce byla až do konce bezvadná, takže zřejmě spokojenost na obou stranách.
Jinak teď tedy máme letní přestávku a pokračujeme zase na podzim..

 

 

PechPrazak

 

 

23.4.2023

Napřed pozvánka na příští koncert:

A mohu už přidat i fotky z pátečního koncertu JeFisu, tedy Jakuba Jedlinského a Pavla Fischera. Já tedy nejsem hudební znalec, ale koncert byl podle mě senzační.. jak výběr skladeb tak interpretace a vůbec energie, která k posluchačům po celou dobu proudila. Navíc i těch bylo tak akorát a odcházeli určitě spokojeni..

25.3.2023

 

Tak už jsme včera konečně přivítali jaro prvním koncertem v kapličce, s Jitkou Baštovou a jejím akordeonem. Vlastně jsme tu už akordeon dlouho neměli a bylo proto zajímavé poslouchat skladby různých stylů a období (od klasiky Bach a spol. přes francouzské šanzony E. Piaf až po současné autory) určené pro tento nástroj. Pěkný koncert, diváci spokojeni..
Ještě připomínám příští koncert dua JEFIS 21.4., pozvánka je tady kousek níž..

Pozvánka na první dva koncerty roku 2023, tentokrát oba akordeonové ::

   

 

Naše letošní PF: 

31.1.2023

 

V pátek 27.1. proběhla členská schůze Žehrováku, která schválila činnost a hospodaření v r. 2022 i plán téhož na 2023 a kde také proběhla (po 3 letech) i volba vedení spolku (beze změn).
Na tento rok je připraven následující program (zatím stručně, podrobněji víc vždy tak měsíc před akcí):

24.3.       J. Baštová, akordeon
21.4.       Fischer a Jedlinský, housle a akordeon
26.5.       Pech violoncello duo
9.-23.9.   Mariánská pout (bude upřesněno)
20.10.     Kovács, Nejezchleba, Fischer
24.11.     Pospíšil, roráty
8.12.       Rozmarýn, adventní koncert (zrušeno)
20.12.     Rosička, vánoční koncert
Koncerty jsou zpravidla v pátek od 19ti hodin, jen vánoční dětský ve středu od 17.00.

 

 

______________________________________________________________________________________

Všechno o činnosti Žehrováku v předchozích letech najdete v už docela rozsáhlém  archivu: 
 20222020+202120192018,  2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005+4

 

 

 

Zpět na hlavní stránku